Sitemize hoş geldiniz. Kuran ve sünnet ışığında sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Üstelik mobil telefonunuz ile istediğiniz yerde ve zamanda soru sorabilirsiniz.
  • Kayıt

Sayfamıza Hoş geldiniz!
 

NOT: Cevabınız için mailinizin gelen kutusuna ve gereksizler kutusuna bakmayı unutmayın. Lütfen anlamsız ve gereksiz sorular sormayınız. Sorunuzun cevabını öncelikle arama bölümünde arayınız ve cevap bulamazsanız sorunuz.

1,361 soru

1,580 cevap

778 yorum

1,393 kullanıcı

namazlari cem etmek

Selamun Aleykum hocam. namazlari cem etme hakkinda birsey sormak istedim. ben avrupada yasiyorum, burada kisin vakti ögle, ikindi ve aksam namazlarin arasi cok kisa oluyor. is yerinde hep zaman bulunmuyor malesef, her bir saatde izin alinamiyor, benim sormak istedigim: aliskanlik haline getirilmedigi sürece, namazlari cem etme hakkimiz var mi? yoksa bu böyle durumlarda batilmidir? Allah sizden razi olsun. Selamun Aleykum
2, Eylül, 2013 Soru-cevap kategorisinde misafir tarafından soruldu

1 cevap

0 beğenilme 0 beğenilmeme

NAMAZLARI İHİTYAÇTAN DOLAYI CEM ETMEK

Namazlarınızı çok zor durumda kaldığınız bir durumda yada ihityacınız olduğu bir halde devamlılık arzetmemek kaydıyla Öğle ile ikindiyi ve akşamla yatsıyı birleştirebilirsiniz.

İbni Abbas r.a.’dan; "Rasulullah (aleyhissalâtu vesselâm) korku ve sefer hali olmaksızın öğle ve ikindiyi birleştirerek, akşam ve yatsıyı da birleştirerek kıldı." Said Bin Cübeyr r.a. İbni Abbas r.a.’ya dedi ki; “Bunun sebebi ne olabilir?” dedi ki; “Ümmetine kolaylık sağlamak için.” Muvatta (1/144) Müslim (705)

Nesâî'nin bir rivâyetine göre İbnu Abbâs, Basra'da öğle ve ikindiyi aralarında hiç fasıla olmadan kılmıştır. Akşam ve yatsıyı da peşpeşe aralarında fasıla olmadan kılmıştır. Bu birleştirmeyi meşguliyet sebebiyle yapmıştır. İşte bu rivâyette, aynı birleştirmeyi Rasulullah'ın yaptığını da söyler. Müslim'de gelen bir rivâyette, İbnu Abbâs'ın mezkûr meşguliyetinin hutbe olduğu ikindi namazından sonra da yıldızlar doğuncaya kadar hutbesine devam ettiği sonra akşamla yatsıyı birleştirdiği belirtilir. Bu rivâyette İbnu Abbâs'ın iki namazı cem etme işini Rasulullah'a nisbetinin, Ebû Hüreyre tarafından te'yîdi de vardır. Müslim (705)

4, Eylül, 2013 admin tarafından cevaplandı
...